Důl Majkl: Porovnání verzí

Z Mineland.eu | Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidaný obsah Smazaný obsah
Bez shrnutí editace
m (typo)
Řádek 25: Řádek 25:
}}
}}


'''Důl Majkl''' v [[Etaven|Etavenu]] je černouhelný hlubinný důl na okraji města [[Carraighen]]. Nachází se v areálu [[Carraighenské železárny|Carraighenských železáren]], v těsné blízkosti vysoké pece a koksovny. Na základě průzkumných ražeb v pohoří [[Ardglean]] byly prokázány četné uhelné sloje a byla zahájena výstavba těžní věže. Objekt je vystavěn z režného cihlového zdiva v secesním průmyslovém slohu. Jámová budova je příkladem aplikace secesního tvarosloví v trojosém průčelí se segmentovanými štíty a postranními pylony. V současné době zásobuje [[Carraighenské železárny]] velmi kvalitním černým uhlím.
'''Důl Majkl''' je černouhelný hlubinný důl v [[Etaven|Etavenu]] na okraji města [[Carraighen]]. Nachází se v areálu [[Carraighenské železárny|Carraighenských železáren]], v těsné blízkosti vysoké pece a koksovny. Na základě průzkumných ražeb v pohoří [[Ardglean]] byly prokázány četné uhelné sloje a byla zahájena výstavba těžní věže. Objekt je vystavěn z režného cihlového zdiva v secesním průmyslovém slohu. Jámová budova je příkladem aplikace secesního tvarosloví v trojosém průčelí se segmentovanými štíty a postranními pylony. V současné době zásobuje [[Carraighenské železárny]] velmi kvalitním černým uhlím.


==Historie==
==Historie==
Řádek 37: Řádek 37:
==Metoda dobývání uhlí==
==Metoda dobývání uhlí==
[[Soubor:1.15_DulMajkl_03.png|náhled|vlevo|Horníci pracující v náročných podmínkách]]
[[Soubor:1.15_DulMajkl_03.png|náhled|vlevo|Horníci pracující v náročných podmínkách]]
Z počátku bylo uhlí dobývání pomocí techniky pilířování. To bylo ovšem po důlním neštěstí {{DATUM|2020|12|26}}, nahrazeno bezpečnější a efektivnější metodou stěnování. Tento způsob těžby využívá vodorovné nebo mírně ukloněné sloje, jejich mocnost se pohybuje kolem 2-3m. Některé okrajové štoly však mají mnohem menší výšku. Jako výztuž se používají různé druhy dřevěných stojek. Při výběru druhu výztuže hraje roli především složení nadloží a podloží dobývané sloje. Výhodou stěnování je velká výrubnost a kvalitní větrání, což snižuje možnost samovznícení uhlí.
Z počátku bylo uhlí dobýváno pomocí techniky pilířování. To bylo ovšem po důlním neštěstí {{DATUM|2020|12|26}}, nahrazeno bezpečnější a efektivnější metodou stěnování. Tento způsob těžby využívá vodorovné nebo mírně ukloněné sloje, jejich mocnost se pohybuje kolem 2-3m. Některé okrajové štoly však mají mnohem menší výšku. Jako výztuž se používají různé druhy dřevěných stojek. Při výběru druhu výztuže hraje roli především složení nadloží a podloží dobývané sloje. Výhodou stěnování je velká výrubnost a kvalitní větrání, což snižuje možnost samovznícení uhlí.
{{CLEAR|left}}
{{CLEAR|left}}
==Havárie==
==Havárie==

Verze z 22. 1. 2021, 07:25

ℹ️
Důl Majkl
Pohled na těžní věž dolu Majkl
Pohled na těžní věž dolu Majkl
Verze Mineland 1.15
Postaven 10. 7. 2020
Důvod postavení průmyslový rozvoj na severu Etavenu
Souřadnice x:150 z:-1800
📍

Stát Etaven
Typ díla hlubinný důl
Místo serverní pobřeží Středozemního moře
Stavitel 16.png Kertyz
Účel těžba černého uhlí
Sloh průmyslová secese
2/6/2024 11:58:59 · Š · E · R

Důl Majkl je černouhelný hlubinný důl v Etavenu na okraji města Carraighen. Nachází se v areálu Carraighenských železáren, v těsné blízkosti vysoké pece a koksovny. Na základě průzkumných ražeb v pohoří Ardglean byly prokázány četné uhelné sloje a byla zahájena výstavba těžní věže. Objekt je vystavěn z režného cihlového zdiva v secesním průmyslovém slohu. Jámová budova je příkladem aplikace secesního tvarosloví v trojosém průčelí se segmentovanými štíty a postranními pylony. V současné době zásobuje Carraighenské železárny velmi kvalitním černým uhlím.

Historie

Horníci na konci směny čekající u výtahové klece

Důl Majkl byl založen na příkaz Kertyze, starosty města Carraighen, u tehdejších hranic států Etaven a Monteblanco. Příkaz byl vydán v reakci na úbytek lesní plochy v oblasti pohoří Ardglean, vlivem těžby dřevin v důsledku rozmáhající se průmyslové výroby.

Výstavba

V červnu roku 2020 byla provedena série průzkumných vrtů s kladným výsledkem, a 27. 6. 2020 bylo započato hloubení těžní jámy. Šachta má čtvercový tvar a výztuž jámového stvolu tvoří dřevěné kmeny. Poté byla 5. 7. 2020 zahájena výstavba jámové budovy, která je dokonalým příkladem Carraighenské architektury. První uhlí pocházelo již z pozdních fází hloubení jámy, z tzv. otvírek. Pravidelná těžba začala 20. 7. 2020 a byl na povrch dopraven první vozík s čerstvě vydobytým černým uhlím.

Ubytování

Pro havíře Dolu Majkl byla vybudována Štítová kolonie, jižně od těžní věže. Celkem bylo postaveno šest dvoupodlažních, dvoubytových domů.

Metoda dobývání uhlí

Horníci pracující v náročných podmínkách

Z počátku bylo uhlí dobýváno pomocí techniky pilířování. To bylo ovšem po důlním neštěstí 26. 12. 2020, nahrazeno bezpečnější a efektivnější metodou stěnování. Tento způsob těžby využívá vodorovné nebo mírně ukloněné sloje, jejich mocnost se pohybuje kolem 2-3m. Některé okrajové štoly však mají mnohem menší výšku. Jako výztuž se používají různé druhy dřevěných stojek. Při výběru druhu výztuže hraje roli především složení nadloží a podloží dobývané sloje. Výhodou stěnování je velká výrubnost a kvalitní větrání, což snižuje možnost samovznícení uhlí.

Havárie

26. 12. 2020 došlo k důlnímu otřesu a následnému závalu v jedné ze štol kde zrovna probíhala těžba. Na místě zemřel jeden v horníků a nekolik jich bylo zraněno. Po těchto nešťastných událostech se rozhodla báňská Carraighenská rada požádat odborníky z Mecharie o pomoc. Takamumba, zástupce uhlobaronské šlechty a odborník na dobývání černého uhlí, souhlasil a před znovuotevřením dolu byla provedena pečlivá inspekce celého důlního díla. Výsledkem byla implementace několika nových bezpečnostních opatření, změna způsobu dobývání uhlí a změna používaných typů výstuží.

Datum SÚ/JÚ Typ havárie Poznámka
26. 12. 2020 1/7 Důlní otřes vyvolaný důlní činností První smrtelný úraz od otevření dolu
- - - -

SÚ - Smrtelný úraz, JÚ - Jiný úraz

Snímek pořízený záchranářskou četou krátce po závalu
Při důlním otřesu v Dole Majkl na severu Etavenu zemřel po poledni jeden z horníků. Jeden je ve vážném stavu a další horníci utrpěli lehká poranění. Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny a nastala evakuace všech pracovních čet. Jedná se o první důlní neštěstí od srpnového otevření dolu. Příčiny mimořádné události zjišťuje Carraighenská báňská komise. Pravděpodobně se jednalo o zemětřesení, vyvolané lidskou důlní činností.
— Zpravodajství[1], 26. 12. 2020, Článek v Etavenských listech

Galerie


Odkazy

Reference