Modrý slime/Rozhovory/001

Z Mineland.eu | Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Hlavní strana Mezinárodní dění Z verze 1.18 Rozhovory

Takamumba: Adminování by mělo být i o vylomeninách, nikdo nechce superseriózní zaprsklé kamenné tváře.

Bývalý admin, proslulý uhlobaron a v současné době Sharlamský sultán. Takamumba byl u zániku AMKMC a následného vzniku samotného Minelandu. Rozhovor poskytuje letmý náhled do více než desetileté historie Minelandu z pohledu člověka, který patří mezi úzkou skupinu nejstarších pamětníků na serveru. Takamumba v něm vzpomíná třeba na své funkční období, nebo zážitky z Minelandu. Padnou však i otázky týkající se současného dění na serveru.

úno, 6, 2022

V uplynulých měsících jsem měl možnost mluvit s několika zajímavými lidmi a zjistil jsem, že ukrývají mnoho pamětí a příběhů z dlouholeté existence Minelandu. Tato nově vzniklá rubrika se Vám bude snažit prostřednictvím série podobných rozhovorů tuto dobu přiblížit a uchovat zde výpovědi tehdejších hráčů. Mnohé informace totiž na wiki chybí úplně, nebo se nehodí na samostatný článek. Pozvání do prvního dílu přijal Takamumba.

Společná fotka ze serveru z roku 2012. (K vidění např. linuxes, ThatBlood, Takamumba, QuicklyGETin, Frosty nebo Exit)

Začal bych asi úplně od začátku. Jak dlouho jsi na serveru a jak jsi se k němu dostal?
Na serveru jsem zhruba od roku 2011, po pádu AMK. Což byl server Au Moje Koule (tehdejší stránka se zábavným obsahem – pozn. redaktora). Bylo to místo původních OG hráčů Minelandu jako linuxes, Seinamacabre atd.

Co vlastně zapříčinilo pád AMKMC?
Já byl na AMK čerstvě s Antecem, a než jsem se rozkoukal a postavil si domeček tak plno lidí končilo a mektalo něco o konci serveru. Hodně lidí házelo předměty ostatním hráčům, a pak to někdo skrze admin práva vynukoval přes příkaz /nuke a pak to vypnuli. Nevím jestli to byl admin nebo někdo s přístupem, každopádně se rozhodli server dále nepokračovat.

A tady se zrodil Mineland hádám?
Ano, pravděpodobně někdy během léta toho roku. Já byl na serveru veeme.info asi do září. Pak jsme přešli na Mineland. Co jsem pochopil tak server hostoval na vlastním počítači jistý hráč se jménem Gaff, alias kouzelník (Gaffini). A linuxes na tom spravoval software.

Pilčík a další hráči v pvp aréně (verze cca 1.3)

Pak následovalo tvoje admin období. Jak jsi se k adminování dostal a jak probíhal tvůj kariérní růst?
Tak zprvu jsem moderoval a staral se o mládež, později jsem adminoval a opět se staral o mládež (smích). Případně jsem tvořil eventy. Takovej Pilčík, toho jsem měl moc rád. K adminování jsem se dostal prostřednictvím klasického výběrového řízení. A jelikož jsem měl zkušenosti s moderováním už na veeme.info tak jsem znal dost základních příkazů. Tehdy se na serveru pohybovalo i relativně dost warezáků, takže někdo musel monitorovat jejich aktivitu. Taky bylo celkem normální doplňovat pískovnu. To byla taková rutina tehdejšího Minelandu – mutovat děcka, doplňovat písek, řešit kdo koho podpálil a kdo používá xray.

Co tě na adminování bavilo? Jsou věci které ti schází, nebo které ti naopak vůbec nechybí?
Popravdě, a to tě možná úplně zaskočí, mě bavilo tvořit, stavět. Byl jsem schopen dát dohromady za noc nový spawn, společně s Andyshy a Antecem. Podílel jsem se na stavbě spawnu na verzi 1.4 a jak na to koukám tak i 1.3. Škoda že se nedochovalo více materiálu z té doby. Já měl screeny ale odpálil se mi harddisk. A ačkoliv jsem si zaplatil celkem drahou extrakci dat, nedokázali jsme z něj moc zachránit ohledně minecraftu. Pokud mi něco chybí z té doby, tak rozhodně home a fly. Sice už jsem zvyklý držet u všeho shift, ale s fly se staví daleko lépe. A bohužel i rychleji. Teď jsem odkázán si založit stát abych mohl vůbec rychle někam cestovat. Nebo stavět dlouhé tunely s ledem. Takto sis kdysi zaplatil VIP nebo donate a přibylo ti více možností. Člověk se mohl poplácat po ramenou z příspěvku a užít si pár výhod.

Trávil jsi jako admin více času v survivalu, nebo creativu?
Popravdě to bylo tehdy strašně moderní, odfuckovat se do creativu a tam si stavět. Mineland měl oddělenou část serveru pro creative a lidé si tam stavěli. Osobně mě to tolik nebavilo. Ačkoliv jsem tam mohl něco postavit, hodit to do WE (plugin WorldEdit – pozn. redaktora) a postnout do survivalu, nikdy mě to nenapadlo. Asi jsem moc poctivý nebo nevím. Creativ v kombinací s WE mne bavil později na jiném nejmenovaném pvp serveru, kdy jsme konstruovali celou mapu. Tam už bylo samozřejmě nepraktické si vše natěžit, vzhledem k času, který na to byl. Nejčastější dilema je "Proč se mordovat v survivalu, když to máš s creativu hned? Prostě si givnu věci." a po chvíli tě ta hra omrzí. Proto třeba moc do creativu nelezu (smích).

To souvisí s aktuální politikou admin teamu. Myslíš že by bylo lepší se vydat cestou /home atd než podporovat cestování formou veřejné dopravy?
Těžká otázka, rozhodně by měl hráč disponovat alespoň jedním mimostátním domovem. Nebýt závislý na pluginu států. Nejsem jediný koho absence home sere. V minulosti si hráči zakládali mikrostáty aby měli svůj spawn.

V posledním volebním průzkumu (ještě na verzi 1.15 – pozn. redaktora) jsi se umístil velmi vysoko. Byl by jsi ochoten se vrátit zpět a ujmout se nějaké funkce?
Tehdy jsem měl více volného času ve spojitosti se situací ohledně covidu. V základu to mám jinak docela nabité a asi bych tomu nedal 100% co se moderace týče. I teď se bojím, že tu budu méně a méně.

Patříš mezi úzkou skupinu původních hráčů, kteří jsou ještě stále aktivní. Upřednostnil jsi někdy Mineland před osobním životem?
Asi jsem s tím jeden čas života měl potíž a Minecraft pro mne byl zdrojem prokrastinace. Ona každá hra svým způsobem zásobuje člověka dopaminem, který ze samostudie nikdy nezíská v takovém množství.

Napříč verzemi tě provázela uhlobaronská šlechta, jak to vlastně vzniklo?
V základu je velmi frustrující nacházet cokoliv jiného než diamanty. Bohužel smůla se mi jednou natolik lepila na paty, že jsme si z toho začali dělat prdel. Začali jsme si říkat Uhlobaroni, protože víc uhlí snad už z těžby nikdo jiný neměl. Na základě toho jsme si postavili brand, jakýsi klan. Zápisné – plná bedna uhlí. Bohužel zápisné začalo být trochu složitější s příchodem coal bloků (smích). Skutečný lore uhlobaronů ještě není sepsán, něco bylo nakousnuto u Mecharie.

Unikátní barák postavený Takamumbou na přání.
Dům nejmenovaného hráče pod desítkami vozíků.

Jaké projekty ti nejvíce utkvěly v hlavě, nebo které tě nejvíce bavily?
Hodně mě bavily chaotické stavby. Nebo třeba obdoba házení toaletního papíru na cizí barák když se nám znelíbil. Jen my jsme házeli minecarty. Nebo třeba na tebe někdo křičí v chatu že chce postavit barák a ty si řekneš "Jo, postavím ti barák. A bude naprosto unikátní". Prostě adminování by mělo být i o vylomeninách. Nikdo nechce superseriózní zaprsklé kamenné tváře.

Oproti předchozí verzi jsi se dostal na poušť. To je celkem velká změna. Baví tě to prostředí?
Jde o změnu prostředí. Rád věci měním a prohazuji. Biomy jsou to nejmenší. S naší skvadrou jsme vystřídali pvp, economy, skyblock, vanilla survival servery… Něco to dalo, něco to vzalo, ale v základu je to vždy o té zelenější trávě na jiném dvoře. Takže sice něco byl větší zážitek (pvp), ale každý server nabízí, nebo dinguje ty správné závity. Ale ano, po Snowdenu jsme všichni rádi za teplejší prostředí. A myslím si že Soudek taky (smích).

Společně třeba s Andyshy jste na poušti už stavěli na verzi 1.4, pomyslně se tak uzavřel po mnoha letech jeden kruh. Prolíná se ti nějakým způsobem současná verze s minulostí?
Prolíná se to celkově se začátkem mého MC. Když jsem poprvé dostal do ruky Minecraft a nevěděl, že existuje wikipedie. To mohla být tak 1.4 beta. Na pláži jsem začal kopat zemljanku a z písku si uplácával sandstone, než jsem odhalil existenci crafting tablu. Všude kolem mne kostlivci a já přečkával každou noc bez postele. Posratý až za ušima z chrastění kostí okolo. Ono celkově ještě zvuky napomáhaly. Nejhorší bylo tehdy na kostlivcích i to, že měli neuvěřitelně otravný a hlučný zvuk u střelby. Takže když pak po chvilce třesu uslyšíš výstřel, je to opravdu k posrání. Oaza (zmiňované město v poušti na verzi 1.4 – pozn. redaktora) byla vytvořena na tehdejší verzi jako taková obchodní stanice pro všechny hráče na serveru. Regály a zóny, přesně pro hráče, kteří to tehdá potřebovali. Byla to taková stará verze veřejného obchodu defacto.

Na této i předchozí verzi mapy jsi byl v rohu zalezlý daleko ode všech. Vyhovuje ti tento distanc od veřejného dění? Jaký máš názor na OMN?
Vzdálenost od centra dění je hodně strategická. Už od Snowdenského incidentu jsem se přesvědčil, že je lepší se zašít někde mimo hlavní trasy majority hráčů. Poté vznikají zbytečné konflikty, viz. Bururaito. Kluk se zabije o neprostupné hranice státu, já dojdu po práci domů a chlapík se na mě čílí (smích). Definitivně jsem měl horší den jak on, ale jeho úmrtí v MC prezentuje jako genocidu bříz v Eraxusu. OMN je celkem zajímavá z hledika RP i non RP. Bohužel posledně se kecaly celkem kraviny. Sharlam "odešel" na protest. Jen MrFrolda byl chudák afk, asi usnul. Z osobního hlediska jsou elytry do jisté míry užitečné, ale zakazovat je na 3 měsíce… Už dnes (4. 2. 2022 – pozn. redaktora) byl docela slabý pátek, co se hráčů týče. Co budeme dělat za 3 měsíce?

Myslíš že kdysi byli hráči rozumnější v rámci roleplaye, nebo se tohle vůbec neřešilo? Zajímalo by mě jestli přechod k RP byl plynulý nebo to přišlo jako iniciativa admin teamu?
Ne, roleplay se tehdy moc neřešil. Prostě se lidi moc neutápěli v sobě vymyšlených charakterech. Ani my jsme neřvali, že jsme mocní Uhlobaroni a měli by nám líbat nohy, ačkoliv jsme měli nějaký pomyslný RP podklad. Hodně mi přijde jako iniciativa AT, udělat hru zajímavější. Důležité je že máme stále možnost na RP srát. Viděl jsem dost vtipná videa z garrys mode RP serverů. Rozhodně nejsme ani zdaleka něčím takovým. Trochu ale prostředí tlačí k ubírání se do států.

Takamumbova hranolovitá budova.

Vážíš si nějak tradice Minelandu?
Jsem rád za modrého slima i logo, které se udrželo dodnes. Uvedení wikipedie je velké pozitivum. Každý si může napsat vlastní příběh, povědět svoji minulost. Má na to prostor u svého nicku a chyba těch, kteří ji nevyužijí. V konečném důsledku by se neměl starat AT o to, aby bylo co dělat, ale hráči samotní. Holt hráči teď končí u netherite brnka a chestky diamantů, vzhledem k nátuře sandbox hry, je to otevřený konec. Jakože nejde o to, že bych měl ostatním hráčům co závidět, ale zhruba do poloviny ledna jsem tu běhal v iron brnku. A diamantové mám jen proto, že ho na mě Antec z trucu narval. Prostě není můj cíl si na tělo natřískat enchanty, bylo by to fajn, ale není to můj styl. Sharlam nemá dostatek builderů, jen dostatek těžařů. A toto není problém jen Sharlamu. Je to asi ostych hráčů, dělat chyby a učit se z nich. Nepomáhá ani onen Mahosismus. Prostě je nechte dělat hnusné kvádry, protože je to křivka na které se začíná, světe div se. Toto je místo, kde jsem tehdy bydlel, hranolová budova. A byl jsem neskutečně pyšný. V dnešní době by to byla ohyzdnost. Nikdo za mnou nepostával a neřval "Mahosismus!", nebo že to mám hnusné. A na základě toho jsem časem dodal stavbám více plastičnosti. Byl to pomalý proces, ale byl to proces. Takže jo no, ať si Majkl staví PVC trubku, třeba z ní něco časem bude. Protože já se s ním bavil na to téma létajícího ostrova, který chce stavět hned potom. A dostane se mu jen "Oh shit, here we go again". Meme vtipný, to ne že ne. Ale není jasné kam ho to kopne.

Poslední otázka bude ohledně tvých článků na wiki. Mají obecně vysokou úroveň. Mecharie drží rekord nejdelší stránky na wiki a Sharlam má vysoký lore potenciál. Máme očekávat stránku podobného rozsahu pro Sharlam?
Sharlam by měl být trochu ve stylu shitpostů. Ještě mi chybí udělat pár celkem důležitých dílků, než lore updatuji. Poslední bylo právě Oko Sharlamu. Ještě by se měla vyskytnout Mecharijská obchodní společnost, čímž bych chtěl napojit Sharlam na lore Mecharie, protože ještě plánuji update Mecharie po té krásné Nythejské katastrofě (smích).

To je pro dnešek vše, já Ti děkuji za zodpovězení mých otázek a přeji ať se ti daří.

Taky díky, měj se.


Kertyz

Šéfredaktor Modrého slima