Pro nové hráče

Z Mineland.eu | Wiki
(přesměrováno z Nováček)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte! Právě jste se připojili na Mineland. Náš server má tradici od roku 2011 a zakládáme si na fungujícím hráčském prostředí a přátelské komunitě. Na této stránce naleznete pár základních rad o fungování serveru. Důrazně doporučujeme si pročíst i další stránky, zejména Pravidla, Návody a Často kladené otázky.

Před připojením

Registrace

Nebylo tomu tak vždy, ale v současné době je serveru na whitelist a podporuje pouze originální účty. O přidání si lze požádat na našem Discordu. Vyplníte krátký registrační formulář, zodpovíte testové otázky, které se skládají ze základních informací i ze snahy podpořit vaše hledání zde po wiki a administrátoři vám přihlášku buď schválí, neschválí nebo si s vámi případně vyžádají pohovor přes voice chat.
Pár zásad k registracím.

  • Každý má při registraci právo na dva pokusy. Otázky jsou dostatečně jednoduché a k jejich zdárnému překonání si stačí projít odkazy v kanálu registrace.
  • Pokud hráč vyplýtvá oba pokusy, má nárok se znovu ucházet o členství až za rok.
  • Admin tým si v krajních případech vyhrazuje právo neudělit možnost druhého pokusu.
  • Admin tým není povinen vám sdělovat podrobnosti k zamítnutým přihláškám. Nebude vám radit, či říkat, jaké konkrétní otázky jste zodpověděli špatně.

Přihláška je jen jeden z aspektů, ke kterému admin tým přihlíží. I správně zodpovězené otázky v přihlášce negarantují volný přístup na server. Admin tým přihlíží i k ostatním aspektům jako chování v podpoře, v soukromých zprávách a schopnosti najít si sám potřebné informace.

Po registraci

Hledání informací

Na Minelandu si zakládáme na poměrně obsáhlém podpůrném informačním systému, na kterém se právě nacházíte – na naší Wiki. Najdete zde zpravidla informace o současných verzích, pravidla, návody či jiné tématické stránky týkající se přímo či nepřímo našeho serveru. Velmi důrazně doporučujeme hledat informace zde či se případně ptát v kanálu #chat na Discordu.

Podpora

Podrobné informace naleznete na stránce Admin Team.

Server spravuje Admin Team, který se skládá ze dvou skupin – administrátorů a moderátorů. Administrátoři se dále dělí na hlavní adminy a adminy. Starají se hlavně o technickou část serveru, přidávání, aktualizování a nastavování pluginů, řešení bugů, exekutivní rozhodování významných hráčských sporů. Moderátoři jsou sice členové Admin Teamu, ale ve hře se jedná o „hráče s výhodami“, hrají v survivalu s ostatními a starají se zejména o moderaci samotného herního prostředí – chat, discord, vězení, kontrolu podvodů, správu obchodů či úpravu států. Jejich aktuální složení naleznete na stránce Admin Team. Jejich práva a povinnosti dále upravují Pravidla.

O podporu můžete psát Admin Teamu přímo přes /msg <hráč> <zpráva>, doporučujeme spíše psát na Discord kanál #podpora.

Ve hře

Kde se zabydlet

Hlavním městem celého serveru je Spawn město, které slouží jako přirozený střed mapy, centrum obchodu i role-playe. Většina mapy je pokrytá státy, které rády uvítají nováčky ve svých řadách. Cílem je vytvoření větších států s velkým počtem obyvatel a vlastní samosprávou než podporovat systém rezidencí/regionů, kde jeden stát vlastní jeden hráč nebo jedna skupina lidí. Pomocí dynmapy se můžete zorientovat i nalézt volnější místa ve státech či na mapě, kde se můžete zabydlet. Při rozkliknutí státu se vám zobrazí i jméno správce, kterého doporučujeme kontaktovat a případně se s ním i domluvit. Také můžete použít kanál #imigrační-kancelář.

Snažte se respektovat soukromí ostatních hráčů, ubydlete se v důstojné vzdálenosti od ostatních tak, aby si všichni hru mohli užít a abyste si navzájem nekazili plány.

Pokud zatím čekáte na přidání do některého ze států, můžete prozatím bydlet na spawnu, admin tým Vám vyhradí parcelu. Můžete například zatím jít do těžebního světa a opatřit si základní itemy.

Jak se přesouvat po mapě

Na Minelandu nemáme žádné podpůrné příkazy jako home nebo warp, máme zde ale alternativy, které umožňují hráčům vyvážený přesun po mapách, například lodestone svitek, nebo random teleport loď v přístavu na spawnu. Pokud se dostanete do některého ze států, můžete použít příkaz /l spawn, kterým se budete moci teleportovat na spawn point vašeho státu. Většina států pak má lokální dopravní systém, který by měl ulehčit přesun po státě. Mohou to být například cesty, železnice nebo i ledové dráhy (v případě, že na stát není navedena oficiální serverová železnice). Na spawnu se rovněž často nachází prodejci Elyter z řad hráčů pro pozdější přesun po celé mapě.

Ochrana majetku

Na serveru si zakládáme na důvěře, proto primárně nepodporujeme zamykání či znepřístupňování oblastí. Také státy neslouží jako rezidence/regiony, proto se v nich může ničit a pokládat bloky. Správci a byrokraté států ovšem můžou vytvořit oblasti, které mohou fungovat na principu rezidencí/regionů a kde například může být povolen přístup do truhel či obchodování s vesničany konkrétním hráčům.

V případě zjištění griefu dostane hříšník odpovídající trest buď formou vězení či banu. A vy dostanete buď náhradu nebo bude poničené území rollbacknuto (tj. vráceno do předchozího stavu).

Systém států

Podrobné informace naleznete na stránce Návody:Státy.

Detailní návody a pravidla ke státům naleznete na samostatné stránce.

Kde těžit

Jak už se dá dočíst v pravidlech, přírodu udržovat ideálně tak, jak byla vygenerovaná. Vždy se snažte, obzvlášťe v Terra Nullius (území nepatřící žádnému státu), zahladit stopy po vašem těžení. Pokud potřebujete těžit větší množství věcí, například písek či terracottu, navštivte Těžební dimenze. Portály do nich naleznete v přístavu na Spawnu. To samé platí pro větší jeskynní výpravy, doporučujeme prozkoumávat jeskyně pouze v blízkosti vašich sídel a větší výpravy podnikat prostřednictvím Těžebního Overworldu. Dimenze jsou pravidelně resetovány administrátory, kteří o restartu informují. Cílem je maximálně prodloužit udržitelnost overworld světa.

Jak se chovat v krajině

Chovejte se ke krajině šetrně. Pokud stavíte, upravujte terén pouze přímo v území, které stavbou ovlivníte. Pokud pokácíte strom, snažte se myslet na zpětné vysazení saplingu a také na to, aby byl pokácen celý strom. To se samozřejmě netýká deforestace v rámci utváření stavební plochy. Doplňování krajiny o různé prvky – lavičky u cest, potoky, řeky, různé mikrobiomy či pole a louky. Též je podporované stavění cest či stavění železnic pro lepší spojení mezi hráčskými sídly, takovou věc nejprve koordinujte s Admin Teamem.

Farmy

Podrobné informace naleznete na stránce Pravidla – §7 Stavby .

Velké farmy jako je například Guardian Farma či Endertrapka jsou povolené, musí ale být decentně zasazené do krajiny. Stavbu jakékoliv větší farmy raději konzultujte s moderátory či přímo s administrátory, ať nedojde k nedorozumění.

Chat

Komunikace dvou lidí by měla být vždy vedena výhradně skrz /msg <hráč> <zpráva>. Pokud potřebujete komunikovat se spoluobčany, používejte příkaz /l chat <zpráva>, případně jeho alias /lch <zpráva>, který vaši zprávu zobrazí jen ve státním chatu, který ostatní nevidí. Rovněž lze zadat příkaz /l chat bez zprávy, který trvale přepne vaše psaní výhradně do státního chatu, netřeba tak tedy neustále psát /l chat, vykonávejte tak s ohleduplností k ostatním hráčům a pro zachování přehlednosti hlavního chatu.

V chatu se chovejte slušně, pokud možno šetřete vaše oči i oči ostatních od čtení zbytečných zpráv.

Další užitečné odkazy