Návody:Státy: Porovnání verzí

Z Mineland.eu | Wiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Odebráno 11 351 bajtů ,  před 4 měsíci
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 3:
 
== Příkazy ==
Plugin lands byl vývojářem významně přepracován a některé příkazy již nemusí být aktuální, většina však stále platí. V následujících dnech budeme opravovat.
 
Tyto příkazy a přístup k nim se můžou lišit v závislosti na vaší [[Návody:Státy#Role ve státě|roli ve státě]] či serverovým pravomocím.
 
Řádek 52 ⟶ 54:
* <code>/wars help</code> – zobrazit nápovědu dostupných příkazů pro války
* <code>/wars</code> – základní příkaz, otevřít menu války
 
* <code>/wars declare</code> – vyhlásit válku
* <code>/wars deny</code> – zamítnout vyhlášení války
* <code>/wars info</code> – zobrazit informace o válce
* <code>/wars menu</code> – otevřít menu války
 
=== /nations ===
Řádek 77 ⟶ 74:
 
== Založení a zrušení státu ==
[[Soubor:Návody Státy_Název_státu_001.png|thumb|right|© [[PanDrd]]]]
Pro založení státu musíte kontaktovat [[Admin Team]], který vaši žádost posoudí v závislosti na počtu odehraných hodin, lokalitě a postavených budov na místě, kde si přejete mít stát. Stát lze založit dvěma způsoby:
Každý hráč si může založit svoji osadu, která se teprve musí povýšit na stát. Osada nemůže claimovat, být aktivní ve státním roleplayi v roli státního celku, je pouze dočasná a po čase je třeba ji znovu založit.
 
Aby mohl z osady vzniknout stát, je potřeba splnit kritéria:
* Tři základající členové (je možné zařídit si výjimku)
* Zajistit svému státu wiki stránku (buď naučením se wiki, nebo ve spolupráci s jiným hráčem v komunitě)
* Viditelný rozvoj osady a zastavěná plocha smysluplnými stavbami
* Vytvořit státní vlajku
* Vymyslet název státu dle pokynů níže na této stránce
* Pokud chce být stát aktivní v roleplayi, je potřeba o sobě a svém státu napsat úvodní příspěvek na discord do kanálu zpravodajství, kde blíže ostatním hráčům přiblížíte směr státu, který zakládáte.
 
=== Odtržení od již existujícího státu/států ===
Řádek 85 ⟶ 91:
 
=== Vytvoření nového státu ===
Více pokynů a rad k tomu, jak by měla vypadat osada připravená postoupit do státu:
* [[Admin Team]] se primárně nesnaží zakládat zcela nové státy z [[Terra Nullius|Terry Nullius]], neboť snahou je omezit existenci států typu „1 hráč/1 skupina = 1 stát“.
* Nový stát musí mít hlavní město nebo jiné centrum, které odpovídá jistým stadardům jako je větší počet budov či správní budova státu.
* Název nového státu musí splňovat následující pravidla a doporučení:
Řádek 101 ⟶ 107:
* Dále je možné a silně doporučené, aby si stát zvolil svojí barvu na dynmapě:
** Tato barva není nijak nárokovatelná a může být kdykoliv změněna členem Admin Teamu bez udání důvodu.
** Barva by měla alespoň trochu respektovat dominantní barvu na vlajce, tedy pokud je vlajka převážně červená, stát by měl být na dnymapědynmapě červený.
** V případě vzniku aliance se barva státu řídí barvou aliance.
* Nový stát si musí určit své státní zřízení (republika, monarchie, diktatura atp.).
* Název státu, vlajku i barvu na dynmapě vám vždy musí schválit člen Admin Teamu a tudíž si vyhazuje právo jej změnit či nesouhlasit s vaším výběrem bezpro udánízachování důvodujistého estetického směru mapy.
 
'''Příklady dobrých názvů:'''
Řádek 113 ⟶ 119:
 
=== Smazání státu ===
Smazat stát lze pouze v případě, že na daném území se nenachází žádný aktivní hráč, který by převzal vlastnictví státu. V tom případě rozhodne Admin Team o dalším osudu území – buď zcela zanikne nebo bude připojen k sousednímu státu či sousedním státům. Stát neplní roli rezicencerezidence/regionu, proto se za účel existence státu nepovažuje ochrana staveb a majetku, ani /land spawn.
 
=== Zabírání území ===
Aktuální cena za jeden chunk půdy je jeden diamant, je možno claimovat svévolně, ale pamatujte na pravidla:
Území států bývá zpravidla od založení nadefinováno [[Admin Team|Admin Teamem]], jakékoliv rozšiřování státního území je momentálně možné pouze po domluvě s Adminem nebo Hlavním adminem. Pokud vzniká stát zcela nové na území nikoho, jeho území by mělo:
* Tvar území by měl napodobovat státy v reálném světě. Doporučujeme proto zarovnávat území podle pobřeží, řek, biomů nebo podle pohoří (hranice prochází nejvyšším hřebenem pohoří).
* Území by nemělo být čtvercové.
* Voda by se neměla claimovat ve velkém, povoleny jsou menší říčky, jezírka.
* Území by mělo být adekvátní vzhledem k počtu hráčů ve státě a počtu staveb. Pokud se dva malé státy nachází blízko sebe, může dojít k jejich sloučení. Pokud se zabírá území bezdůvodně (za účelem pouhé expanze či obklíčení jiného státu), pak si Admin Team vyhrazuje právo takové území odebrat či dokonce problematický stát zrušit.
* Mělo by se claimovat s rozvahou a rozumem, ne pouze za účelem vyššího čísla v listu největších států. Je potřeba důvodnou expanzi územi prokázat zastavěním zabraného území, než se stát dále rozšíří.
* Především důležité je kontrolovat si přes příkaz /l map pluginovou mapu zabraných chunků. Při zabírání přes hranice mohou vzniknout bubliny, které se budou na dynmapě jevit jako zaclaimované, ale tak se projevuje plugin lands. Bublina se dá vyplnit přes příkaz /l claim fill
 
=== Války ===
Získávat území je také možné formou války mezi dvěma státy a to sice okupováním území jiného státu. Takovýto proces je upraven v bodu [[#Války|Války]].
* Války aktuálně nemají pluginové řešení, pokud budou chtít dvě strany válku uspořádat, kontaktují admin tým, který nastaví plugin tak, aby oběma stranám války vyhovoval.
 
== Role ve státě ==
=== Správce ===
* Hlavou státu je role Správce, který je při vzniku státu jmenován Admin Teamem. Dále je na správci a občanech státu, aby se dohodli, jakým zřízením bude jejich stát a tudíž i jakým způsobem se bude vybírat Správce státu.
** Správce je pouze pluginové označení, formálně může být označen jako „prezident, král, první konzul, lord protktorprotektor,...“, název je čistě na něm.
** V případě, že bude správce vyměněn buď demokraticky či nedemokraticky, přesune bývalý správce roli na nového.
** V specificých případech může do výběru Správce státu zasahovat Admin Team či zasahovat [[Organizace minelandských národů|OMN]].
Řádek 132 ⟶ 142:
==== Změna správce státu ====
* Správce státu není zároveň jeho majitelem. Všechny státy vlastní vedení serveru které vám může, pokud to uzná za vhodné, správcovství odebrat. (např. neaktivita) a předat jej jinému hráči.
* Občan nebo byrokrat státu si nemůžemůže nárokovatv správcovství,případě pokudaktivity jesprávce aktuálnínárokovat správcesprávcovství státupouze aktivnípokud as nemátím nasouhlasí to souhlassoučasný správce nebo člena adminčlen teamu.AT (Admin a vyšší)
 
=== Byrokrat ===
Řádek 153 ⟶ 163:
 
== Oblasti ==
Každý stát může vytvářet oblasti, tj. regiony, ve kterých lze nastavovat specifické pravomoce. Tyto oblasti se mohou i pronajímat a prodat jak občanům, tak cizincům.
 
=== Ochrana území ===
Pro všechny státy platí základní pravidlo, že stát není rezidence a stát neslouží k ochraně staveb a území. Proto je '''zakázáno''' vypínat pravomoce pro roli Návštěvník v oblasti „Default“ daného státu. Pokud chcete vytvořit ochranu napříkalad pro váš sklad či pro vaší farmu, lze vytvořit v rámci států oblast v menu Oblasti. V ní pak můžete zakázat cizím hráčům kopání, stavění, otevírání truhel či obchodování s vesničany. Zakazujeme vytvářet oblasti pro celá sídla či města, je mnohem efektivnější je využívat jen tam, kde je to nezbytně nutné. Griefy a další prohřešky [[Admin Team]] tvrdě trestá.
 
=== Pronájem / Prodej oblastí ===
Oblasti v rámci států lze pronajímat či prodávat. Prodej či pronájem oblasti Default, tj. celých států je zakázán.
 
Pokud chcete zadat oblast k pronájmu, stačí umístit cedulku v uvnitř oblasti ve formátu:
<div style="border: 1px solid #A2A9B1; background:#f8f9fa; border-radius:0.4em; width:10rem; text-align:center; padding:0.25rem 1rem; font-family:monospace;">lands<br>rent<br>období maximum<br>cena</div>
 
Pokud chcete zadat oblast k prodeji, stačí umístit cedulku v uvnitř oblasti ve formátu:
<div style="border: 1px solid #A2A9B1; background:#f8f9fa; border-radius:0.4em; width:10rem; text-align:center; padding:0.25rem 1rem; font-family:monospace;">lands<br>sell<br>cena<br>&nbsp;</div>
 
Cena se udává v diamantech a při pronájmu či prodeji putuje na státní konto státu, ve kterém se oblast nachází. Jako období lze používat minuty (1m), hodiny (1m) a dny (1d). Pokud neuvedete maximální
 
==== Příklady ====
<div style="border: 1px solid #A2A9B1; background:#f8f9fa; border-radius:0.4em; width:10rem; text-align:center; padding:0.25rem 1rem; font-family:monospace;">lands<br>rent<br>7d 28d<br>4</div><br>
<div style="border: 1px solid #A2A9B1; background:#f8f9fa; border-radius:0.4em; width:10rem; text-align:center; padding:0.25rem 1rem; font-family:monospace;">lands<br>rent<br>7d<br>4</div><br>
<div style="border: 1px solid #A2A9B1; background:#f8f9fa; border-radius:0.4em; width:10rem; text-align:center; padding:0.25rem 1rem; font-family:monospace;">lands<br>sell<br>32<br>&nbsp;</div>
 
== Vnitřní organizační struktura ==
V rámci státu může správce a byrokraté stanovit vlastní organizační strukturu a to jak územní, tak lidskou. Správce může vytvořit kraje, které například můžou spravovat jednotliví byrokraté, atd., nebo vytvořit systém voleb, jakým budou členové státu volit vedení a Správce. V originalitě se meze nekladou.
 
=== Daně ===
V rámci pluginu existují daně (taxes) či odvody (upkeep, platba serveru za existenci státu), ale tyto nastavení jsou vypnuty. Každý stát si může interně stanovit vlastní daně a to jak jednorázové, tak pravidelné. Tyto odvody nemusí být pouze finanční, může se přispívat formou daní i na společné stavby či hlavní město státu.
 
=== Vztah státu k OMN ===
{{SEE | Organizace minelandských národů}}
Každý stát (až na role-playové výjimky) je zastoupen v [[Organizace minelandských národů|Organizaci minelandských národů (OMN)]].
Každý stát (až na role-playové výjimky) je zastoupen v [[Organizace minelandských národů|Organizaci minelandských národů (OMN)]]. V této organizaci se síla zastoupení udává počtem křesel pro každý stát, tedy silnější státy mají nárok na vyšší počet mandátů. Každý stát má nárok minimálně na 1 mandát. OMN slouží k role-playi, hráčskému řízení serveru či k řešení mezinárodních sporů. Vydává také závazné rezoluce, které vždy musí schválit [[Admin Team]]. Schůze OMN se konají nepravidelně a jejích termíny jsou předem oznámeny. OMN se může účastnit ze státu kdokoliv, nemusí být ani přítomen Správce. Pokud se za jeden stát nachází na schůzi OMN více hráčů než má stát mandátů, předseda nemusí započítávat všechny hlasy navíc od daného státu. Pokud má váš stát zájem o svolání, oznamte to Admin Teamu.
 
=== Vztah státu k cizím hráčům ===
Každý stát má povinnost nechat zaplé všechna povolení pro roli Návštěvník (tj. i kopání a stavění). Tyto nastavení pak lze upravit na úrovni oblastí, nicméně aby tyto nastavení byly k dispozici pro oblasti, musí být k dispozici i k celému státu. K cizím hráčům se chovejte mírumilovně a nevytvářejte zbytečné konflikty. Pokud se chce ubydlet někdo u vás ve státě, pomožte mu. Pokud ho z nějakého důvodu nechcete, kontaktujte Admin Team a ten to vyřeší za vás.
 
== Války ==
{{SEE | Návody:Státy#/wars{{!}}/wars – seznam příkazů pro války}}
'''Války''' jsou doplňující funkcí pluginu na státy. Přidávají možnost živějšího PvP mezi dvěma státy či aliancemi. Platí pravidlo, že oba státy musí s podmínkami války souhlasit.
 
=== Mimopluginová cesta ===
Dvě strany (státy či aliance) se mohou předem domluvit na válce. Mají na výběr, zda chtějí bojovat o:
* území
* území a hold/kořist
* hold/kořist (výsledek se neprojeví na mapě)
 
V rámci války si také mohou domluvit, jak se nepřítel bude chovat na jejich území, povoleny jsou i minimální zásahy do krajiny (např. stavění opevnění či kopání zákopů), případně upraví nastavení pro návštěvníky.
 
Před zahájením války vyrozumí zástupce obou států člena [[Admin Team|Admin Teamu]], stačí moderátory, které strany se dohodly na válce, jejím průběhu a jejím ukončení. Admin Team také může zasáhnout do průběhu této války či jejího konce.
 
Pomocí mimopluginové cesty lze také vyřešit technické limitace pluginu (maximální velikost území je větší než plugin dovoluje na jednu válku, apod.), tj. lze například dohodnout si předem území, o které se bude bojovat, a pak používat válku v pluginu jako nástroj automatizace proběhu války – tedy lze po skončení jedné války hned vyhlásit další dokud nebudou naplněny podmínky výhry stanovené mimopluginovou cestou.
 
=== Před válkou ===
Oba státy se musí na válce dohodnout předem než útočník pošle obránci vyhlášení války. Útočníkem se pak po celou dobu války myslí strana, která použila příkaz <code>/wars declare</code>. Jestliže se předtím obě strany na průběhu války neshodly, může obránce žádost odmítnout. Státy si také mohou stanovit další vylepšení války, které jsou uvedené v [[Návody:Státy#Mimopluginová_cesta|předchozím bodě]]. Stejně tak se může napadený stát bránit u [[Admin Team|Admin Teamu]] v případě, kdyby jeho stát byl napaden navzdory nevyhlášené válce. Takováto forma agrese je ilegální a útočící stát může být za ni potrestán.
 
=== Vyhlášení války ===
Pokud oba státy souhlasí s začátkem války, plugin automaticky válku spustí. Čas mezi vyhlášením a začátkem je pouze 10 minut a to z toho důvodu, že oba státy mají čas na přípravu předtím než sjednají průběh války. Vyhlášením války se aktivují nastavení pluginu, která umožní cizí straně fungovat na cizím území (stavění, kopání, atp.) a to včetně PvP.
 
==== Válka mezi aliancemi ====
V případě, že se vyhlásí válka mezi dvěma státy, z něhož jeden je členem aliance, vyhlásí se automaticky válka celé alianci. Války si také mezi sebou mohou vyhlásit dvě aliance tím, že si je vyhlásí navzájem dva členské státy. Průběh války je identický s tím, že veškerá pravidla a nastavení platí na území celých aliancí.
 
=== Průběh války ===
Základní pravidlo – nechovejte se toxicky! Války jsou pouhým role-playovým rozšířením, není jejich důsledkem ničit vztahy mezi hráči či likvidovat vybalancovaný systém států. Válka samotná trvá v základu 168 hodin (7 dní).
 
Za zabití nepřítele se vašemu státu přičte 5 bodů. V průběhu války se pravidelně zobrazují v chatu válečné statistiky. Okamžitě je lze zobrazit příkazem <code>/wars info</code>.
 
==== Capture Block ====
V rámci války je povoleno používat '''Capture Block''', tj. speciální bloky, které lze umístit na chunk nepřítele a to tak okupovat. Jejich recept naleznete v <code>/wars menu</code>. Dle nastavení pluginu je třeba po umístění Capture Blocku v daném chunku vydržet 30 sekund. Za jeho obsazení daný stát získá 5 bodů, v případě, že je Capture Block zničen nepřátelským státem, obdrží nepřátelský stát 2 body. Území se musí zabírat od společných hranic nebo od [[Terra Nullius|Terry Nullius]]. Pokud chcete role-playově vytvořit něco jako „výsadek“, kontaktujte [[Admin Team]] a oni vám s ním pomůžou, pokud vám ho schválí. Zabírat území musíte systematicky, nelze vytvářet pouhou „cestu“. Čím užší území budete zabírat, tím většímu riziku obklíčení nepřítelem se vystavujete.
 
{| class="wikitable"
|-
! !! Předmět !! Ingredience !! Recept !! Informace o předmětu !! Poznámka
|-
| [[Soubor:CORE_TXT_Beacon.png|64px|link=]]
| '''[[Návody:Státy#Capture_Block|Capture Block]]'''
| Red Stained Glass Pane<br>Beacon<br>Diamond (×2)<br>Iron Block (×3)
| {{RECIPE/custom_crafting
|input1 =
|input2 = Red Stained Glass Pane
|input3 =
|input4 = Diamond
|input5 = Beacon
|input6 = Diamond
|input7 = Iron Block
|input8 = Iron Block
|input9 = Iron Block
|output1 = Capture Block
|scale = 0.875
}}
| Capture Block se využívá při válce pro zabírání chunků nepřítele.<br>Více informací craftingu speciálních předmětů naleznete na stránce [[Předměty]].
| Lze vycraftit i v klasickém craftingu.
|}
 
=== Drancování ===
Na území nepřítele mají obě strany povolen maximální přístup, je zakázáno drancování ve formě kradení materiálu či předmětů (toto si ovšem obě strany mohou předem povolit). Mohou být provedeny v lokální míře mírné úpravy krajiny, aby po skončení konfliktu například mohlo být známo, že v daném místě proběhla bitva. Takováto místa je ale nutné začistit či případně dostavit a obohatit po válce. Pokud takováto území budou příliš velká či nebudou dostatečně upravena, může je [[Admin Team]] rollbacknout a to až do původní podoby (základní generace světa).
 
=== Konec války ===
Válka končí pokud:
<!-- * jedna ze stran dosáhne 200 bodů -->
* jedna ze stran kapituluje
* uplyne maximální délka války ''(strana s vyšším počtem bodů vyhrává)''
* válka je ukončena [[Admin Team|Admin Teamem]]
 
=== Po skončení války ===
Po skončení války se doporučuje vytvořit mírový kongres mezi dvěma stranami, v důsledku kterého se ustanoví poválečné vypořádání a hlavně se začistí území, které si strany během války navzájem okupovaly. Obě strany se můžou dohodnout, že si okupované území vrátí pomocí <code>/lands unclaim</code> či že si je na nějakou dobu (nebo do příštího konfliktu) ponechají ve správě. Pokud jeden ze států obsadil větší část území druhého, může toto území být přiřazeno k tomuto státu na delší dobu a může se tak jednat o formu dlouhodobé okupace či vytvoření protektorátu. To platí i v případě, že se na daném území nacházejí hráčské stavby (např. města). Pak je daný stát povinnen přidat do státu všechny hráče z původního státu, kteří tam hrají. V dalších případech mohou vznikat i dočasné separované státy, které budou v rámci role-playe jasně geopoliticky ukotveny na jejich okupanty, původní stát v nich ovšem může podporovat revolty či odpor k okupantům. Tyto státy musí splňovat všechny podmínky stanovené při [[Návody:Státy#Založení_a_zrušení_státu|zakládání státu]] (název, vlajka, atp.). Jejich správcem může být někdo z okupantů či někdo z hráčů, kteří na daném území hrají.
 
Po konci války se doporučuje nastolit krátkodobé období smíru, kdy si obě strany doplní zásoby a regenerují svá území. V případě, že jsou podmínky finální kapitulace jedné strany stanovené mimopluginovou cestou, může se vyhlásit další válka.
 
=== Další situace ===
[[Admin Team]] může například v rámci na rezoluci [[Organizace minelandských národů|OMN]] rozhodnout o vyhlášení války mezi dvěma státy. Může se jednat o formu intervence či okupace za účelem obsazení části či celého území. Pravidla jsou stanovena dle konkrétní situace.
 
== Aliance ==
Řádek 278 ⟶ 188:
=== Sídlo aliance ===
Aliance si stanoví svůj sídelní stát, který nastaví příkazem <code>/nations setcapital</code>. Ostatní státy se pak mohou portovat na spawn tohoto sídelního státu příkazem <code>/nations spawn</code>.
 
=== Odvody (daně alianci) ===
Odvody za členství v alianci nejsou pluginově nastaveny, ale doporučuje se vytvoření interního systému, na základě kterého budou správci jednotlivých členských států přispívat alianci tak, aby měla vlastní finanční či fyzický majetek, se kterým může nakládat (např. v případě válečného stavu či placení reparací).
 
=== Zrušení aliance ===
Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu